Bieszczadzka ciuchcia

Każdy kto był w Bieszczadach pewnie słyszał o Bieszczadzkiej Kolejce Leśnej zwanej inaczej Bieszczadzką Ciuchcią, jeśli nie to teraz mowie ze coś takiego, można się tym cudem wybrać na przejażdżkę i fajnie się poczuć na tej wyprawie.

Trochę interesującej historii: W latach 1900 1904 została wybudowana linia Cisna - Beskid o długości 20 km. Linia ta łączyła się z istniejącą już koleją, ale była ona odrębnym przedsiębiorstwem. Wywożono nią drewno do Nowego Łupkowa. W 1939 roku prowadzony był regularny ruch pasażerski i towarowy. Niegdyś główną funkcją wąskotorowej kolejki był transport drewna. Dziś ta "Bieszczadzka Ciuchcia" istnieje tylko po to aby wozić turystów na tych przepięknych malowniczych terenach. Ruch "bieszczadzkiego cuda techniki" odbywa się na trasach Wola Michniowa - Balnica - Solinka - Żubracze - Dolżyca - Przyłup. Kursuje ona w okresie wakacji od 1 lipca do końca sierpnia.

Trasa 1 Majdan (koło Cisnej) - Przysłup długość trasy (11 km) Początek trasy to miejscowość Majdan. Jest to osada leśna w dolinie Solinki u podnóża Hyrlatej. Kiedyś, kiedyś była tutaj huta żelaza, tartaki i tak rozwinęła się miejscowość. Ruszamy kolejką i pierwszy przystanek Cisna. Bardzo atrakcyjna turystycznie miejscowość otaczają ja góry, szczyty, lasy i tak powstał w niej naprawdę charakterystyczny mikroklimat. Miejscowość ta ma bogatą historie odbywały się tutaj niegdyś walki UPA z oddziałami Wojska Polskiego i Milicji. Dużo by pisać o tym jak pięknie jest w Cisnej, ale kolejka ruszyła i jedziemy dalej widoki podczas podróży są naprawdę przepiękne a samopoczucie wzrasta z każdą minuta podróży i tak docieramy do Dołżycy. Miejscowość nie jest zbyt zaludniona bo mieszka tutaj obecnie (90 mieszkańców) Ale nie o to chodzi bo widoki w tej miejscowości są piękne, można wysiąść z ciuchci jak ktoś ma ochotę i przejść się na Łopiennik (1069 m n.pm). Widoki z tej góry są ładne także jakby ktoś wpadł na pomysł zdobycia tego szczytu pieszo to można.... Ale dla tych którzy się nie zdecydowali mam dobra wiadomość kolejka rusza i jedziemy dalej aby po godzinie jazdy z Majdanu osiągnąć kolejny ostatni przystanek Przysłup. I teraz można wysiąść z kolejki przewietrzyć się trochę, oddychać świeżym powietrzem popatrzeć, pooglądać i podziwiać piękne krajobrazy bieszczadzkie. Po prostu poczuć się dobrze i odpocząć 20 min. Wsiąść do kolejki ponownie i jedziemy dalej. Gdzie ? Wracamy do Majdanu.

 

Trasa 2 Majdan (koło Cisnej) - Wola Michniowa (17 km) Na tej trasie znajdują się takie przystanki jak Żubracze, Solinka, Balnica, Maniowa i Wola Michńiowa. Trasa jest naprawdę bardzo ciekawa. Jedziesz i podziwiasz. Widzisz dolinę i piękne widoki czujesz zapach bieszczadzkich roślinek.Przed twoimi oczami pojawiają się góry na których rosną stare potężne drzewa takie jak np. buk. Zapach powietrza który powoduje fantastyczny nastrój świadczyć może o tym ze znajdujesz się w wyjątkowym miejscu. Przy odrobinie szczęścia zobaczyć możesz nawet różne bieszczadzkie zwierzęta.

Polecam podróż!

Kontakt:
Biuro Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej
Majdan 17
38-607 Cisna
tel: (013) 468 65 35
tel: 0 608 413 993
email: ciuchcianasza@vp.pl

Copyrights by www.agro-bieszczady.pl
Project by www.effectivestudio.pl