Bieszczady

BieszczadyTak naprawdę nazwa "bieszczady" pochodzi od ruskiego słowa "beskid", które oznacza górskie pogranicze, czyli teren oddzielający Polskę i Ruś od państwa węgierskiego leżącego na południu Karpat. W literaturze można znaleźć takie stwierdzenia jak "świat zbieszczadział" czyli zdziczał; "bieszczadź łez"- czyli padół łez.

To jest absolutnie genialne miejsce. Są to piękne góry porośnięte lasem (z gatunkiem głównym buk) i jest to bez watpienia jedno z najdzikszych zakątków w Polsce. Tak, ta "Bieszczadzka Puszcza" zachwyca po prostu wszystkich, którzy tutaj przyjadą. Bez wyjatku. Czego trzeba wiecej, aby odpocząć i bawic się swietnie niz majestatycznych gór i malowniczych jezior? Tak, potrzeba jeszcze kilku rzeczy... I one też tutaj są! Mieszkancami Bieszczad są takie gatunki zwierząt jak niedźwiedzie, wilki czy nawet grozne rysie.Najwyższym szczytem w Bieszczadach jest Tarnica (1346 m n.p.m). Ale przeciez nie o to chodzi, które góry w Polsce są wyższe, które bardziej uczęszczane lub kto ze znanych postaci po nich stąpał. W Bieszczady przyjeżdżasz i chcesz już tutaj zostać. Kilka słów o florze Bieszczadów. Las zajmuje ponad 70% powierzchni regionu; gatunkiem głównym jest buk, którego udział wynosi 48%, jodła 23%; występują tez gatunki takie jak grab, jesion, modrzew i brzoza. Ciekawym piętrem jest Piętro Pogórza, które w głębi gór występują tylko w dolinach rzecznych. Tworzą je tzw. Lasy gredowe - wielogatunkowe lasy liściaste z udzialem dębu, grabu, jodły i lipy. Spacer po tych lasach naprawdę poprawia samopoczucie!W Bieszczadach można wyróżnić kilka pasm, które różnią się wysokością i ukształtowaniem. Pierwsze tzw. Pasmo graniczne rozciąga się od Przełęczy Łupkowskiej po Przełęcz Użocha - las panuje tu wszedzie z drobnymi wyjatkami, którymi są polany powstałe na skutek wypasów. W tym paśmie znajduje się Wielka Rawka (1304m n.p.m).Drugim, jakże znaczącym pasmem jest pasmo Połonin o długośi 30 km. Absolutnie zachwycajace pasmo na którym znajdują się masywy górskie takie jak Połonina Wetlinska, czy Połonina Caryńska oraz grupa Tarnicy i Halicza. Szczyty w obrębie Tarnicy mają ponad 1300 m n.p.m: Tarnica (1346m.), Krzemien (1335m.), Halicz (1333m.).Ale jak to jest ze zwierzętami w Bieszczadach? Co można zobaczyć? Dla turystów znaczenie mają przede wszystkim duże ssaki. Bardzo ciekawym zwierzęciem jest jeleń szlachetny, którego samce (czyli byki), majace masywna budowe ciala i ważą nawet do 250kg. Występuje tu również niedźwiedź brunatny w liczbie około 30 sztuk. Ciekawe jest to, że zobaczyć można też żubra i nie trzeba jeździć do Białowieży, gdyz "Żubr wystepuje w Bieszczadach".

Jest jeszcze wiele innych ciekawych zwierząt takich jak wilki, rysie lub żbiki. Jeśli chodzi o Bieszczady to wszystkiego co "duże, ładne, fajne, rzadko występujące w Polsce czy na świecie" jest pod dostatkiem.Nic tylko przyjeżdżać, podziwiać i robić zdjęcia!

Copyrights by www.agro-bieszczady.pl
Project by www.effectivestudio.pl